مقاله ها

محاسبه سطح مقطع کابل موتور الکتریکی

مهندس سیمین انصاری

10 دقیقه مطالعه

محاسبه سطح مقطع کابل موتور الکتریکی

محاسبات مطرح شده در این مطلب، بر اساس سه شرط زیر بنا نهاده شده اند:

  • در انتخاب کابل، فرض بر آن است که بیشینه طول کابل ها 50 متر باشد.
  • دمای محیط، 25 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است.
  • کابل ها از نوع NYY می باشند.

 

کابل فشار ضعیف

 

برای تعیین سایز کابل در توان های گوناگون در موتورهای الکتریکی، ابتدا روش های راه اندازی موتوررا در دو دسته کلی بررسی می شود. سپس، برای هر گروه از روش های راه اندازی، از جدول مخصوص به هر یک برای انتخاب کابل استفاده می گردد:

  • گروه اول:

(DOL (Direct Online

(SSD (Soft Starter Drive

(VSD (Variable Frequency Dirve

  • گروه دوم: 

(SD (Star-Delta

 

گروه اول: (DOL, SSD, VFD)

 

راه اندازی موتور

 

گروه دوم: (SD)

 

موتور استارتر

 

انتخاب کابل برای موتور الکتریکی از روی جریان طراحی آن (1.1 برابر جریان محاسباتی موتور) صورت می گیرد. جریان طراحی موتور باید در بازه جریانی تعریف شده برای کابل انتخابی قرار داشته باشد.

 

محاسبه و طراحی موتور الکتریکی

 

مثال 1:

اگر یک موتور 15 کیلووات داشته باشیم این موتور جریانی برابر با 28.5 آمپر دارد که جریان طراحی موتور برابر 31.35 آمپر می باشد. اگر موتور به یکی از روش­ های راه اندازی موجود در گروه اول، راه اندازی شود کابلی که برای این جریان طراحی مناسب می باشد 4x6 است.

حال اگر بخواهیم همین موتور را به روش گروه دوم یعنی SD راه اندازی کنیم، از جدول گروه دوم استفاده می کنیم. جریان طراحی موتور در بازه ردیف دوم جدول قرار دارد، پس دو عدد کابل به سایزهای 4x4,3x4 انتخاب می شود.

هنگامی که جریان طراحی موتور در روش راه اندازی گروه اول بیشتر از 445 آمپر باشد و در روش راه­ اندازی گروه دوم بیش تر از 770 آمپر باشد، کابل برای موتور به صورت زیر انتخاب می­ گردد:

روش تعیین کابل برای موتورهای بالای 445 آمپر و روش راه اندازی گروه اول:

 

تعیین سایز کابل

 

N1 یک عدد صحیح می باشد که به سمت بالا رند شده است...

 

برای محاسبه سطح مقطع کابل با متراژی بیش از 50 متر و دمای محیط دلخواه به همراه محاسبه پارامترهایی همچون افت ولتاژ کابل فایل اکسل شرکت نیکسا را دانلود نمایید...

 

محاسبه سایز کابل موتور الکتریکی

 

جریان کابل

 

بعد از مشخص شدن IC، حالا باید از روی جدول گروه اول دنبال کابلی باشیم که IC در بازه جریانی آن وجود داشته باشد . N1 تعداد کابل تعیین شده توسط جریان IC را نشان می­ دهد.

روش تعیین سایز کابل برای موتورهای با جریان بیشتر از770 آمپر در روش راه ­اندازی گروه دوم:

 

سایز کابل جریان بالا

 

N1 یک عدد صحیح می باشد که به سمت بالا رند شده است...

 

جریان کابلها

 

بعد از مشخص شدن IC حالا باید از روی جدول گروه دوم دنبال کابل­ هایی باشیم که IC در بازه جریانی آن وجود داشته باشد. N1 تعداد کابل­ های تعیین شده توسط جریان IC را نشان می ­دهد.

 

مثال2:

اگر یک موتور 280 کیلووات داشته باشیم، در ولتاژ 400 ولت جریانی برابر با 502 آمپر دارد جریان طراحی برای این موتور 552 آمپر است. می خواهیم این موتور را به روش SSD راه ­اندازی کنیم. بنابراین باید از جدول مربوط به گروه دوم استفاده کنیم چون جریان طراحی موتور بیشتر از ماکزیمم جریان تعریف شده در این جدول می باشد (445 آمپر) ابتدا باید 552 آمپر را بر 445 آمپر تقسیم کنیم تا N1 به دست بیاید. N1 برابر با 2 می­ باشد.

در مرحله بعد 552 آمپر را بر 2 تقسیم می­ کنیم تا IC به دست بیاید. IC برابر با 276 آمپر است حال از روی جدول گروه اول، کابلی را که عدد 276 آمپر را پوشش می ­دهد، پیدا می­ کنیم. کابل 3.5x150 انتخاب می شود. تعداد (Set:2) 2 کابل 3.5x150 انتخاب نهایی ما می ­باشد.

 

پشتیبانی نیکسا

 

معرفی نیکسا

 

اینستاگرام نیکسا


 

برچسب ها:

محاسبه سطح مقطع کابل جریان الکتریکیموتور الکتریکی

دیدگاه شما