Search
Close this search box.

طراحی و پیاده سازی سیستم های تله متری و اسکادا نیکسا

سیستم های تله متری و اسکادا در آب و فاضلاب و ایستگاه پمپاژ

سیستم های تله متری و اسکادا ترکیبی از عملیات کسب داده­ها، تجزیه و تحلیل، ذخیره سازی و گزارش می­باشد. علاوه بر این، سیستم­های اسکادا به اپراتورها اجازه می­دهد تا توابع فرمان سیستم را از یک مکان از راه دور نظارت و کنترل کنند.این یک ترکیب قدرتمند از فن­آوری های سخت افزاری و نرم افزاری است که کارایی، هزینه و بهره ­وری را در صنایع مختلف بهبود می­بخشد.از سیستم های تله متری و اسکادا در پروژه های مختلف تحت عنوان تله متری آب و فاضلاب و تله متری ایستگاه پمپاژ می‌توان بهره برد.

عناوین مطالب

شرکت نیکسا با بهره‌گیری از تجربه و دانش فنی خود، در زمینه طراحی و پیاده‌سازی سیستم ­‌های تله ­‌متری و اسکادا و با توجه به نیازهای مشتریان، طرح‌هایی مناسب و بهینه جهت به‌کارگیری در پروژه­‌های صنعتی گوناگون ارائه می‌دهد. هم‌چنین، این شرکت با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن، سیستم اسکادا و تله‌­متری مورد نیاز مشتریان  را با کیفیت بالا و استانداردهای بین‌المللی اجرا می‌کند.

بخش های مختلف سیستم تله متری و اسکادا

فرم مینیمال تماس

شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان نیکسا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

تله متری چیست؟

تله متری نوعی فناوری جمع آوری داده است که امکان ضبط، انتقال و گزارش اطلاعات از راه دور را فراهم می­‌نماید. این فرایند در درجه اول از طریق استفاده از یک واحد تله متری (یا سیستم تله متری) انجام می­‌شود که به صورت بی‌سیم از طریق گروهی از نرم افزارهای شناخته شده با نام اسکادا ارتباط برقرار می­‌کند. باید دانست که این فرایند تنها بی‌سیم نیست و می­‌تواند با استفاده از تلفن و شبکه­‌های کامپیوتری نیز انجام شود و امکان ارسال و دریافت اندازه‌­گیری­‌ها از راه دور را ممکن می‌سازد.

لایه های کاربردی سیستم تله متری

تله متری راه حلی کارامد و پر سرعت برای نظارت بر شرایط محیطی و عملکرد تجهیزات است که دسترسی فوری با مرتبط ترین اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم‌گیری آگاهانه بر اساس داده­‌ها را فراهم می­‌کند. با توجه به قابلیت­‌های از راه دور این تکنولوژی، داده­‌ها و اندازه­‌گیری‌­ها می­‌توانند به‌طور هم‌زمان برای تصمیم‌گیرندگان، اپراتورها و مهندسان در دسترس باشند. برای علاقه‌­مندان به ریشه کلمات، کلمه تله متری از دو بخش تله [Tele] (از راه دور [Remote]) و مترون [Metron] (اندازه گیری [Measure]) و با اصالتی یونانی می‌­باشد.

طراحی سیستم تله متری و اسکادا با نیکسا

اسکادا چیست؟

اسکادا (SCADA) کوتاه شده عبارت “Supervisory Control and Data Acquisition” و به معنای جمع‌­آوری داده و کنترل نظارتی است. یک سیستم اسکادا ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار است که با سیستم­‌های کنترل ادغام می­‌شود. این سیستم در اساس، یک سیستم کامپیوتری چند وجهی است که داده­‌ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند و در عین حال قابلیت کنترل از راه دور را برای فرایندهای پیشرفته فراهم می­‌کند.

سیستم‌­های اسکادا، طرح­‌های صنعتی (مانند تصفیه‌خانه آب) و سایر سیستم­‌های پیچیده‌­ای را که در مناطق جغرافیایی وسیع پخش شده‌­اند، را نظارت و کنترل می­‌کنند. این کار پیاده‌سازی عملیات نظارتی بر روی تعدادی از دستگاه‌ها انجام می‌­گیرد. صنایع بسیاری همانند صنایع توزیع آب، سیستم­‌های مدیریت فاضلاب، ارتباطات از راه دور، انرژی، حمل و نقل و صنایع نفت و گاز از این فناوری استفاده می­‌کنند.

اجزای سیستم های تله­ متری و اسکادا

یک سیستم تله متری و اسکادا می­‌تواند شامل دستگاه‌­های زیر باشد:

1. واحد ترمینال از راه دور

واحد ترمینال از راه دور یا به‌طور خلاصه آر.­تی­.یو. (RTU: Remote Terminal Unit)، تجهیزاتی هستند که به‌طور معمول برای نظارت و کنترل انواع دستگاه­‌ها و سیستم‌­ها در یک محیط صنعتی استفاده می­‌شود. آن‌ها شبیه به یک سیستم پی. ال. سی. (PLC) هستند اما قابلیت­‌های متفاوتی دارند. این کنترل کننده­‌های هوشمند، کنترل نظارتی بر سایر دستگاه­‌ها را به منظور خودکارسازی فرایندهای صنعتی اعمال می­‌کنند.

شرکت نیکسا با سابقه‌ای طولانی و با به‌کار­گیری نیرو­های متخصص در زمینه طراحی سیستم­‌های اتوماسیون صنعتی، قادر است مناسب­‌ترین RTUها را متناسب با نیاز پروژه و درخواست مشتری انتخاب و ارائه نماید.

انواع RTU در سیستم تله متری

 2. رادیو-مودم

این تجهیزات امکان انتقال داده­‌ها را (به طور معمول با روش بی‌سیم) در سراسر یک منطقه جغرافیایی وسیع فراهم­ می­‌نمایند. رادیو-مودم­‌ها (Radio-Modems) بخشی کلیدی از یک سیستم اسکادا است که توانایی ارسال و دریافت داده­‌ها ­را به‎‌صورت هم‌زمان دارند.

شرکت نیکسا با کادر مجرب خود و به کمک نرم­‌افزارهای روز، امکان بررسی و تحلیل ایستگاه­‌ها و نقاط گوناگون مرتبط به پروژه‌­ها را داشته و بهترین راهکار­ها را جهت به‌کارگیری سیستم ارتباطی مناسب و متناسب با نیاز پروژه و درخواست‌­های مشتری را ارائه خواهد داد.

ارتباط رادیویی در سیستم تله متری و اسکادا

شماتیک یک سیستم تله متری و اسکادا

3. سنسور/مبدل‌­ها

سنسور نوعی مبدل (Sensor/Transducers) است که می­‌تواند سیگنال را از یک سیستم فیزیکی دریافت و به حالت دیگری که اغلب اوقات الکتریکی است تبدیل کند. اطلاعات اندازه‌­گیری شده توسط سنسور­ها با استفاده از سیستم تله متری (و یک سیستم کنترل) در اختیاز سیستم­‌های بالا دست قرار می‌­گیرد. هم‌چنین سنسور­ها در یک سیستم اسکادا به اپراتورها کمک می کند تا داده­‌ها را از یک مکان دور افتاده اندازه‌گیری و جمع آوری کنند.

انواع ابزار دقیق در سیستم کنترل

فرم مینیمال تماس

شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان نیکسا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

4. تکرار کننده­‌ها

تکرار کننده­‌ها (Repeaters) وظیفه دریافت و ارسال سیگنال­‌ها را در سیستم‌­های اسکادا بر عهده دارند. به کمک آن‌ها انتقال سیگنال در مسافت‌های طولانی، حتی با وجود یک مانع فیزیکی، امکان‌پذیر می‌­باشد.

5. مرکز کنترل سیستم های تله متری و اسکادا

در طرح­‌های کوچک، مرکز کنترل سیستم اسکادا (SCADA Control Center) می‌­تواند یک کامپیوتر تنها باشد که با سیستم­‌های کنترل و سایر تجهیزات ارتباط برقرار می­‌کند. اما در پروژه‌­های بزرگ‌تر، مرکز کنترل می تواند از چندین سرور، برنامه­‌های نرم‌افزاری، واحدهای ترمینال از راه دور (RTUs) و کنترل­‎‌کننده­‌های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) تشکیل شود.

شرکت نیکسا بر اساس استاندارد­های روز دنیا و با توجه به امکانات مشتری و نیاز پروژها، قابلیت آماده‌سازی مرکزهای کنترل پروژه­‌ را داشته تا ضمن رعایت اصول ایمنی به جهت حفظ تجهیزات، سهولت کار برای اپراتور در زمان فعالیت در مرکز کنترل فراهم گردد.

اتاق کنترل در یک سیستم تله متری و اسکادا

 6. نرم­‌افزار مانیتورینگ در سیستم های تله متری و اسکادا

نرم افزار مانیتورینگ به سادگی با مجموعه‌­ای از دستورالعمل­‌ها به تعامل با تمام سخت افزار و اجزای دیگر سیستم اسکادا می‌­پردازد. به کمک نرم‌­افزار­های مانیتورینگ نظارت و کنترل عملکرد یک سیستم SCADA امکان پذیر می‌شود.

نمونه ای از معماری یک سیستم اسکادا

7. رابط انسان-ماشین

رابط انسان و ماشین (Human Machine Interface) یا به اختصار اچ. ام. آی. (HMI) همان‌طور که از نام آن مشخص است، به نیروی انسانی اجازه می­‌دهد تا بتواند با سخت افزار و نرم افزار یک سیستم اسکادا ارتباط برقرار کند. HMI داده­‌ها و اندازه‌گیری­‌ها را به‌طور زنده به اپراتورها ارائه می­‌دهد و امکان عملیات را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

شرکت نیکسا با سابقه‌ای طولانی در طراحی و پیاده‌سازی سیستم­ های تله متری و اسکادا با توانایی تهیه، نصب و راه­‌اندازی نرم­‌افزار­های مورد نیاز پروژه و پیاده‌­سازی سیستم­‌های HMI با قابلیت­‌های گوناگون را دارد. سیستم­‌های HMI پیاده سازی شده توسط شرکت نیکسا در پروژه‌­های سیستم های تله متری و اسکادا به راحتی برآورده کننده نیازهای پروژه و درخواست­‌های مشتری در ثبت و جمع‌­آوری اطلاعات پروژه و در نهایت اعمال فرامین توسط اپراتور می­‌باشد.

HMI در یک پروژه تله متری و اسکادا

استفاده از WINCC در یک سیستم تله متری و اسکادا

خدمات پیاده‌سازی سیستم تله متری و اسکادا نیکسا

شرکت نیکسا به عنوان طراح و مجری سیستم اسکادا و طراحی و پیاده سازی سیستم تله متری در صنایع مختلف بخصوص صنعت آب و فاضلاب خدمات زیر را ارائه می‌نماید.

 1.  تحلیل نیازهای مشتری و تعیین اهداف پروژه
 2. طراحی سیستم های کنترل و اتوماسیون صنعتی بر اساس نیازهای مشتری
 3. انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم های تله متری و اسکادا
 4.  اجرای نصب و راه اندازی سیستم تله متری و اسکادا
 5.  تهیه و اجرای نرم افزارهای مورد نیاز برای سیستم های تله متری و اسکادا
 6.  ارائه آموزش های تخصصی برای کاربران و پرسنل مرتبط
 7.  ارتباط با تامین کنندگان و تهیه تجهیزات با کیفیت برای پروژه
 8.  اجرای تست و راه اندازی سیستم تله متری و اسکادا
 9.  ارائه خدمات پشتیبانی فنی و مشاوره به مشتریان
 10.  اجرای خدمات نگهداری و تعمیرات دوره ای سیستم های تله متری و اسکادا
 11.  امنیت شبکه و حفاظت از سیستم ها در برابر حملات سایبری
 12.  مشاوره در زمینه بهینه سازی و ارتقاء سیستم تله متری و اسکادا
 13.  اجرای پروژه های مختلف برای ارتقاء و بهبود عملکرد سیستم ها
 14.  ارائه خدمات نصب و راه اندازی سخت افزار و نرم افزار
 15. ارائه راهکارهای نوآورانه برای بهبود عملکرد سیستم ها
 16. طراحی و اجرای سیستم های کنترل و اتوماسیون هوشمند
 17.  اجرای امنیت شبکه و رمزنگاری اطلاعات
 18.  انتقال داده ها از سیستم های مختلف به سیستم های تله متری و اسکادا
 19.  ارائه گزارشات دوره ای از عملکرد سیستم های تله متری و اسکادا و پیشنهادات برای بهبود آنها

همچنین می‌توانید صرفا از خدمات مشاوره تله‌متری و مشاوره اسکادا و خدمات مهندسی تله‌متری شرکت نیکسا(مجری پروژه های برق، کنترل و ابزار دقیق) بهره‌مند شوید جهت مشاوره از صفحه تماس با ما نیکسا می‌توانید استفاده کنید

تله متری آب و فاضلاب

امروزه سیستم های اسکادا و تله متری در آب و فاضلاب کشور نقش مهمی را بر عهده دارند. به طوری که شاهد افزایش پروژه های سیستم های تله متری و اسکادا در شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای هستیم. از تله متری در صنعت آب و فاضلاب به منظور کنترل تولید و توزیع آب، کنترل میزان سطح آب در چاه ها و مخازن، میزان دبی آب خروجی از ایستگاه های پمپاژ و کنترل میزان کیفیت آب می توان استفاده نمود.

طراحی سیستم تله متری و اسکادا با نیکسا

تله متری ایستگاه پمپاژ

تله‌متری ایستگاه پمپاژ دارای اجزا و سیستم‌های ارتباطی مختلفی است. بسته به موقعیت پانل کنترل، تله متری می تواند اطلاعات را با استفاده از خطوط ثابت، سیگنال های تلفن همراه، اینترنت یا سیگنال های رادیویی منتقل کند. در یک تله‌متری ساده داده‌ها توسط سنسورها جمع آوری شده و سپس برای کاربران سیستم نمایش داده می‌شوند. شماره‌گیری های خودکار نمونه‌ای از یک تله‌متری ساده هستند. به این صورت که هنگامی که خطایی در سیستم به وجود می‌آید مانند خراب شدن پمپ ها یا بالارفتن ارتفاع آب در مخزن یا چاه سیستم بصورت خودکار اقدام به شماره گیری با کاربر یا ارسال پیام به آن می‌کند. برای پیاده‌سازی سیستم‌های تله‌متری پیشرفته تر می‌توان از سیستم اسکادا استفاده نمود.

فرم مینیمال تماس

شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان نیکسا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم تله متری یک سیستم کنترل از راه دور است که امکان جمع آوری اطلاعات، مدیریت و پردازش آنها را فراهم میکند. امروزه با توجه به کم بودن میزان بارندگی و ایجاد خشکسالی در وسعت زیادی از کشورمان استفاده از سیستم‌ های تله متری و اسکادا به منظور مدیریت بهتر شبکه های آبرسانی و استفاده از تله متری آب و فاضلاب، تله متری ایستگاه پمپاژ و مخازن آب میتواند بسیار سودمند باشد. شرکت نیکسا با داشتن سابقه طراحی و پیاده‌سازی سیستم های تله متری و اسکادا آماده ارائه مشاوره و خدمات مهندسی تله متری و اسکادا می‌باشد.

دیگر خدمات مرتبط نیکسا
ساخت و طراحی ماشین آلات صنعتی و ربات صنعتی نیکسا طراحی تاسیسات برق صنعتی و الکتریکی نیکسا
برنامه نویسی اتوماسیون صنعتی و برنامه نویسی PLC نیکسا

تجهیزات ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی نیکسا

شماره تماس

 

021-88533826

عناوین مطالب

8 پاسخ

 1. سلام
  از آبفای کرمان مزاحم میشم. ما یک سیستم تله متری با لینک های رادیویی داریم که تصفیه خانه را به اتاق کنترل در مرکز شهر وصل میکنه. گاهن اتفاق می افته که برای چند ساعت ارتباط قطع میشه. سوال من اینه که برای سیستم تله متری آب و فاضلاب در کنار این لینک رادیویی چه ارتباط پشتیبان میشه برقرار کرد؟

  1. سلام جناب مهندس، ابتدا توصیه می کنیم که از یک متخصص ارتباط رادیویی بخواهید تنظیمات رادیو مودم ها را بررسی کند. این احتمال وجود دارد که با تغییر فرکانس رادیو ها مشکل شما مرتفع گردد.
   در هر صورت بستر های مختلفی مانند خطوط MPLS یا سیستم های مخابراتی GPRS را با توجه به پوشش امکانات در منطقه می توانید استفاده کنید.

  1. با سلام
   برخی از مهم ترین استانداردها و مقررات مربوط به سیستم های اسکادا عبارتند از:
   IIEC 60870-5-101: این استاندارد پروتکل ارتباطی Modbus را برای سیستم های کنترل صنعتی تعریف می کند. Modbus یکی از رایج ترین پروتکل های مورد استفاده در سیستم های اسکادا است.
   IEC 61131-3: این استاندارد زبان برنامه نویسی PLC را برای سیستم های کنترل صنعتی تعریف می کند.
   IEC 62341-1-3: این استاندارد الزامات امنیتی برای سیستم های کنترل صنعتی را تعریف می کند.

 2. سلام. برای اجرای پروژه تله متری، از چه لینک رادیویی در باند آزاد میتونیم استفاده کنیم؟ پروژه برای جمع آوری اطلاعات چند حلقه چاه در اطراف یزد هست.

  1. سلام جناب مهندس
   برای پیاده سازی لینک های رادیویی در باند آزاد توچه به چند نکته اهمیت دارد:
   1- بطور معمول در باند آزاد نیاز به دید مستقیم دو نقطه هست.
   2- در بجث انتقال اطلاعات مربوط به سیستم های تله متری نیاز به پهنای باند بالایی وجود ندارد مگر اینکه در کنار ارسال اطلاعات تله متری قصد ارسال تصاویر دوربین مدار بسته نیز داشته باشید. لذا در انتخاب پهنای باند مورد نیاز به این موارد توجه داشته باشید.
   3- برند ها و مدل های متنوعی از لینکهای رادیویی با قیمت های متفاوت در بازار وجود دارد که می توانید انتخاب نمایید ولی توصیه ما به شما این است که قبل از خرید لینک های رادیویی از وجود مجوزهای لازم در سایت سازمان تنظیم مقررات رادیویی اطمینان حاصل نمایید.
   لازم به ذکر است در صورتی که مختصات نقاط مورد نظر را برای شرکت نیکسا ارسال کنید، همکاران ما می توانند به شما در خصوص امکان سنجی برقراری ارتباط رادیویی مشاوره بدهند

  1. سلام خانم مهندس،بصورت مختصر می توان گفت سیستم اسکادا و دیسپاچینگ در صنایع برق و انرژی به طور معمول با هم ارتباط دارند و به صورت هماهنگ با یکدیگر کار می کنند. سیستم اسکادا به عنوان یک سیستم نظارتی بر فرایندهای صنعتی و تولیدی عمل می کند و اطلاعات مربوط به تجهیزات و فرایندها را جمع آوری و نمایش می دهد. از سوی دیگر، دیسپاچینگ به تخصیص و مدیریت منابع برق می پردازد.
   ارتباط بین این دو سیستم معمولاً به این صورت است که اطلاعات مربوط به تولید و مصرف برق از سیستم های دیسپاچینگ به سیستم اسکادا منتقل می شود تا اپراتورها بتوانند فرایندها را بهتر کنترل کنند و تصمیمات بهینه گیری برای توزیع برق اتخاذ شود. به عنوان مثال، اطلاعات مربوط به تولید برق از نیروگاه ها و اطلاعات مربوط به مصرف برق از شبکه توزیع به سیستم اسکادا منتقل می شود تا توزیع برق به صورت بهینه انجام شود.لازم به ذکر است که سیستمهای دیسپاچینگ در حیطه کاری شرکت نیکسا نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *