مقاله ها

تفاوت سیستم های کنترل PLC و DCS

مریم آقاسیدقاسم

15 دقیقه مطالعه

مقایسه سیستم های کنترل PLC و DCS

در حالی که بین یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (Programicable Logic Controller:PLC) و یک سیستم کنترل غیرمتمرکز (Distributed Control System:DCS) تفاوت وجود دارد، اما همیشه این دو فناوری، به سوی هم گرایی بیش تر، نیز در حرکت بوده اند.

در آغاز عصر اتوماسیون صنعتی، PLC ها بر سیستم های کنترل دستگاه ها برتری داشتند.

PLC ها مکانیسم هایی بودند که کنترل فرایند دستگاه هایی را بر عهده داشتند که به صورت ON/OFF (خاموش / روشن) یا به عبارت دیگر با منطق صفر و یک هدایت می شدند.

در همین حال، سیستم های DCSنیز فعال بودند و گزینه اصلی برای کنترل فرآیندها در پروژه هایی مانند کارخانه های نفت، گاز و پتروشیمی به شمار می آمدند.

از گذشته تاکنون نیز این الگوی تاریخی (PLC/DCS) هم چنان در صنایع، رعایت می شود. از PLC ها نیز هنوز برای کنترل ماشین های منفرد استفاده می شود، در حالی که DCS می تواند تعداد بیش تری از ماشین آلات یا فرایندها را در داخل کارخانه یا دستگاه، کنترل کند.

با این حال، با وجود PLC های قدرتمندتر و PAC یا به اصطلاح، کنترل کننده های اتوماسیون قابل برنامه ریزی که امروزه در دسترس است، مرز بین PLC و DCS به طرز محسوسی در حال ناپدید شدن می باشد.

 PLC و DCS


نیکسا را بیشتر بشناسید...


Programicable Logic Controller)PLC):

یکی از مشخصه های PLC، سیستم عامل نسبتاً ساده این سیستم است که برای انجام حداقل کارها مانند اسکن ورودی ها و به روزرسانی خروجی ها طراحی شده است.

این ساختار ساده سیستم عامل به این معنی است که سیستم می تواند برنامه ها را به سرعت اجرا کند زیرا فرایندهای زیادی وجود ندارد که در پس زمینه کار کنند و از پردازنده زمان بگیرند.

زمان پردازش PLC نیز سریع تر است زیرا به طور طبیعی به دستگاه هایی که کنترل می کند (موتور، پمپ، سوئیچ و...)، نزدیک تر است و همچنین دارای چرخه پویش (مدت زمان خواندن مقادیر سیگنال‌های ورودی‌، اجرای برنامه منطق كنترل و به روز آوری مقادیر خروجی) سریعتری نسبت به سیستمهای DCS می باشد. زیرا فرایند کنترل DCS، بسیار بیش تر از یک دستگاه است که PLC کنترل می کند. PLC ها به طور کلی انعطاف پذیر بوده و به راحتی نیز قابل تنظیم هستند.

امروزه PLC ها بسیار سریع تر شده و کنترل های پیچیده تری انجام می دهند. آن ها هم چنین قابل اعتمادتر شده اند. این ویژگی ها آن ها را بیش از زمان دیگری شبیه DCS می کند.


مطلب آموزشی:زبان های برنامه نویسی PLC


PLC و DCS

Distributed Control System)DCS):

سیستم کنترل DCS چنان چه از نامش پیدا است، روشی است برای کنترل غیر متمرکز یا توزیع شده که در آن کنترل کننده ­های گوناگون، در سطوح مختلف فرایند، توزیع شده و به صورت گروهی، کنترل فرایند را برعهده دارند.

در این سیستم، کنترل کننده­ ها به صورت مجزا به کار برده شده و با یکدیگر شبکه شده اند. یعنی هر پردازش گر علاوه بر انجام کار کنترل خود، از طریق شبکه و به صورت مداوم با سایر پردازش گرها به تبادل اطلاعات می پردازد.

 یک سیستم DCS می تواند هم زمان، تعداد بیش تری دستگاه و فرآیند را کنترل کند. در حقیقت، این سیستم، برای کنترل کل سیستم های داخل کارخانه استفاده می شود. قطعا یک DCS جهت کنترل یک سیستم پیچیده، اطمینان بخش تر بوده و کیفیت کنترل عملکرد یک فرآیند یا سیستم را تضمین می کند.

نحوه دسترسی اپراتورها به اطلاعات فرایند این سیستم ها به صورت ساختار Client/Server بوده و از ایستگاه های I/O (ورودی / خروجی) راه دور بسیاری در آن استفاده می شود. زمانی که ورودی و خروجی های یک دستگاه، از 1000 مورد بیش تر شود، استفاده از سیستم های DCS ضروری می شود.

 


حتما بخوانید:نحوه محاسبه تعداد I/O سیستم کنترل


 مقایسه DCS و PLC

 

سیستم DCS به دلیل کاربرد مهم و حیاتی خود، اغلب به صورت افزونه (Redundancy) یا پشتیان سخت افزاری طراحی شده و تمام سطوح، اعم از کارت های  I/O (ورودی / خروجی)، شبکه های ارتباطی، کنترل کننده ها و منابع تغذیه دارای این ساختار هستند. در حالی که PLC همیشه به صورت منفرد استفاده می شود و به طور معمول، جهت پیاده سازی روش افزونه در این سیستم از پشتیبان نرم افزاری استفاده می شود.


مطلب آموزشی:طراحی مجموعه کامل سیستم کنترل


DCS ها، نیز امروزه مانند PLC ها، چابک تر و سازگارتر شده اند و گاهی به جای PLC ها استفاده می شوند. بنابراین از نظر عملکرد، بیش تر به PLC نزدیک شده است. هزینه DCS هنوز بیش از یک PLC معمولی است، یک سامانه DCS برای یک واحد با تعداد سیگنال‌های ورودی-خروجی یکسان قیمتی حداقل بیش از دو برابر نسبت به یک سامانه PLC دارد.

برای اینجاد شبکه ارتباطی بین چند PLC نیاز به کارت شبکه داریم سپس باید تنظیمات زیادی را انجام دهیم پس می توان گفت که شبکه بندی PLC ها نیاز به یک تخصص جداگانه علاوه بر برنامه نویسی دارد این درحالی است که در سامانه های DCS بطور پیش فرض امکان تشکیل شبکه های ارتباطی توسط خود سازنده فراهم شده است.

لازم به ذکر است که PLC ها ، DCS و SCADA مثالهایی از فناوری عملیاتی (OT) محسوب می شوند 

در بخش زیر، ویدئویی از تفاوت های میان این دو سیستم را مشاهده می کنید:

 

ویدئو (1). تفاوت میان دو سیستم PLC و DCS
 

برای آشنایی بیشتر با خدمات برنامه نویسی و مونیتورینگ شرکت نیکسا  اینجا  کلیک کنید


 

برچسب ها:

سیستم کنترل PLCسیستم کنترل DCSتفاوت DCS و PLCاتوماسیون صنعتی

دیدگاه شما