Search
Close this search box.

خدمات

ساخت و تولید

طراحی و مهندسی

فانکشن های برنامه نویسی ساختاریافته PLC

فهرست مطالب

برنامه نویسی ساختاریافته PLC

جهت دست یافتن به برنامه ­ای ساختار یافته در سیستم PLC، می ­بایست با توجه به مقیاس و تقسیم­ بندی­ های فیزیکی یا کاربردی طرح، برنامه به بخش ­های گوناگون تقسیم شود تا علاوه بر قابلیت ردیابی و رفع ایراد­های احتمالی، امکان توسعه آتی نیز به راحتی فراهم گردد. هم چنین می­ بایست بخش­ های تکرار شونده برنامه را به ­گونه ­ای آماده نمود که نیازی به بازنویسی آن ها نباشد.

 

برنامه نویسی PLC

 

بلاک های برنامه نویسی ساختاریافته PLC

برای دسترسی به موارد فوق و ایجاد یک برنامه ساختار یافته در PLC از دو نوع بلاک در برنامه نویسی استفاده می ­شود:

FC، بلاکی است شامل دستورات برنامه نویسی که از آن می ­توان بدون اختصاص هرگونه ورودی یا خروجی، جهت تقسیم بندی برنامه به بخش ­های گوناگون و مجزا استفاده نمود.

هم چنین می­ توان در صورتی که نیازی به بازیابی اطلاعات گذشته وجود ندارد، با اختصاص ورودی و خروجی به آن جهت آماده سازی یک برنامه تکرار شونده از آن استفاده نمود و با فراخوانی آن و تغییر آدرس ­های ورودی و خروجی، عملکرد لحظه ­ای مورد انتظار را از آن را به دفعات دریافت نمود.

در صورتی که علاوه بر نیاز به یک برنامه تکرار شونده، نیاز به بازیابی اطلاعات گذشته سیستم به همراه ورودی­ های گوناگون وجود داشته باشد، از FB استفاده می ­گردد. جهت عملکرد صحیح FB، می ­بایست پس از هر بار فراخوانی آن، آدرس یک دیتا بلاک (DB) جدید به آن اختصاص داده شود تا عملکرد بلاک به صورت انحصاری صورت پذیرد.

به عنوان نمونه در شکل زیر برای هر یک از واحد­های مختلف یک پروژه، یک بلاک FC مجزا بدون ورودی و خروجی در نظر گرفته شده است.

 

بلاک FC

شکل (1). بلاک FC بدون ورودی و خروجی مجزا

 

چنان که در شکل زیر نمایش داده شده است، به جهت ایجاد ساختاری بهتر در برنامه برای هر یک از تجهیزات پروژه یک بلاک FB مجزا در نظر گرفته شده است:

 

برنامه نویسی ساختاریافته PLC

شکل (2).  بلاک FB مجزا برای هریک از تجهیزات پروژه

 

که پس از هر بار فراخوانی، برای هر کدام، یک بلوک داده (DB) منحصر به فرد اختصاص داده شده است. در شکل زیر FB801 به دفعات در برنامه فراخوانی شده است:

 

بلوک داده DB

شکل (3). اختصاص دیتا بلاک (DB) در هر بار فراخوانی FB

 

شرکت نیکسا (طراحی و مهندسی نیرو کنترل سامان) با سابقه طولانی در اجرای سیستم ­های کنترل، ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی، جهت تسهیل در ارائه خدمات برنامه نویسی PLC و مانیتورینگ، توسط نیرو­های مجرب خود اقدام به آماده سازی فانکشن ­های متنوعی برای برنامه PLC و متناسب با آن ها اقدام به آماده سازی ماژول ­های گرافیکی لازم در سیستم مانیتورنیگ نموده است. با این روش، شرکت نیکسا توانسته است خدمات برنامه نویسی را به صورت ساختار یافته، در کوتاه­ ترین زمان ممکن و با پایین ترین خطای برنامه ­نویسی ارائه دهد.

فانکشن ­های آماده شده توسط شرکت نیکسا به سه دسته کلی تقسیم می­ گردند:

  • فانکشن ­های مربوط به ابزاردقیق­ ها
  • فانکشن های مربوط به عملگر­ها
  • فانکشن­ های کنترلی

با کلیک بر روی تصاویر زیر، می توانید “فانکشن بلاک های برنامه نویسی PLC، بخش ابزاردقیق: ترانسمیترها” را دانلود نمایید:

 

اندازه گیر فشار

 

آنالایزر

 

اندازه گیر سطح

 

اندازه گیر دما

 

اندازه گیر دبی

 

خدمات مانیتورینگ

 

خدمات ابزاردقیق

 

فانکشن­ های مربوط به ابزاردقیق ­ها و عملگرها پس دریافت سیگنال­ های تجهیز در ورودی ­های PLC، علاوه بر نمایش اطلاعات اصلی شامل وضعیت یا مقادیر اندازه­ گیری شده توسط ابزاردقیق­ ها و به صورت مشابه وضعیت عملگر­ها همانند وضعیت روشن، خاموش، خطا و … در سیستم مانیتورینگ، با توجه به نیاز­های متعدد صنعت، اقدام به پردازش سیگنال و آماده سازی اطلاعات بسیار زیادی نموده است که علاوه بر تسهیل فرآیند برنامه ­نویسی، اطلاعات متعددی را در سیستم مانیتورینگ در اختیار کاربر قرار می­ دهد و در نهایت توسط فانکشن های عملگرها، خروجی­ های لازم جهت فرمان به عملگر آماده می­ گردد. با کمک این فانکشن ­ها، برنامه نویس می­ تواند به راحتی و با سرعت بسیار زیاد، ساختار کلی برنامه را بر اساس مدارک طراحی، جهت عملکرد دستی آماده نماید.

با کلیک بر روی تصاویر زیر، می توانید “فانکشن بلاک های برنامه نویسی PLC، بخش ابزاردقیق: سوئیچ ها” را دانلود نمایید:

 

سوئیچ سطح

 

سوئیچ دبی

 

سوئیچ فشار

 

فانکشن­ های کنترلی آماده شده توسط شرکت نیکسا، به برنامه نویس کمک می­ کند تا به صورت ساختار یافته به تکمیل برنامه جهت عملکرد خودکار سیستم بر اساس مدارک طراحی شامل فلسفه کنترل و لاجیک مورد درخواست کارفرما اقدام نماید. این فانکشن ­ها با دریافت اطلاعات از دو گروه فانکشن دیگر، سیگنال­ های لازم جهت عملکرد خودکار سیستم را آماده می­ نمایند.

با کلیک بر روی تصاویر زیر، می توانید “فانکشن بلاک های برنامه نویسی PLC، بخش عملگرها” را دانلود نمایید:

 

الکتروموتور یک سرعته و یک جهته

 

شیربرقی

 

شیر برقی به همراه فیدبک

 

شرکت نیکسا علاوه بر ارائه خدمات برنامه نویسی PLC و سیستم مانیتورینگ، امکان ارائه فانکشن های یاد شده به صورت مستقل به سیستم های تامین کننده این خدمات که خود نیازمند سیستمی ساختار یافته جهت برنامه نویسی هستند نیز دارا می ­باشد.

در جدول زیر لیست فانکشن ­های آماده شرکت نیکسا قابل مشاهده می باشد:

دانلود فانکشن های نیکسا

شکل (4). فانکشن ­های برنامه نویسی PLC نیکسا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *