برنامه طراحی تابلو برق نیکسا -Elecondesign

880x320-15-6517cafecc336

عناوین مطالب

در بخش راه ­اندازی الکتروموتورها چهار نوع راه ­انداز در نظر گرفته شده است که شامل:

  • راه ­اندازی مستقیم با استفاده از یک سیستم کلید حفاظتی و یک کنتاکتور Direct online.
  • راه ­اندازی ستاره مثلث که با استفاده از سیستم­های کلید حفاظتی و سه کنتاکتور Star-delta.
  • راه­ اندازی با استفاده از سافت استارتر Soft Starter که شامل سیستم کلید حفاظتی و یک سافت متناسب با الکتروموتور می­باشد.
  • راه ­اندازی با استفاده از کنترل سرعت Variable Speed Drive در این حالت در صورتیکه نیاز به چپ­گرد و راست­گرد بودن موتور باشد و یا نیاز به خازن تصحیح ضریب توان باشد امکانت انتخاب از روی سیستم می­باشد که محاسبات مربوطه همزمان صورت می­پذیرد

مدارکی که در این رابطه می­توان از نرم ­افزار دریافت کرد شامل:

  1. محاسبات اولیه موتور شامل جریان موتور و خازن مورد نیاز.
  2. لیست قطعات لازم برای راه ­اندازی بر اساس انتخاب انجام شده.
  3. مدار تک خطی مرتبط با  راه ­انداز انتخاب شده

در بخش دوم اساس کار بر طراحی تابلو برق می­باشد که بحث ارتفاع و دما نیز جهت محاسبات در نظر گرفته می­شود. در این حالت محاسبات الکتریکی بارها در کنار هم در مدرکی به نام لیست بارهای الکتریکی ( Load List ) تولید می­گردد که در آن توان کل،ضریب توان و جریان کل بارها محاسبه می­گردد. همچنین با محاسبه قطعات مورد نیاز جهت تابلو بصورت جزئی (مشخصاٌ برای هر موتور) و کلی نیز ارائه می­گردد. پس از آن نقشه دیاگرام تک خطی (Single Line Diagram) نیز داده می­شود. و نمونه ­های Wiringمرتبط با توجه به انتخاب طراح در مورد وجود یا عدم وجود لوکال باکس (Local Box) و استفاده از سیستم کنترل قابل برنامه­ ریزی (PLC) برای هر راه ­انداز ارائه می­گردد.

بعنوان نمونه برای 4 بار الکتریکی موتوری و بار الکتریکی عمومی، ورودی اطلاعات تنها با وارد کردن kW موتورها و ولتاژ خط انجام می­پذیرد و پس از چند دقیقه مدرک Electrical Load List، Panel Material List، Single Line Diagram محاسبه و ارائه می­گردد.

که از روی اطلاعات پانل SLD می­توان kW نهایی، ضریب توان کل را جهت محاسبات بعدی استفاده کرد. و از این طریق می­توان یک پروژه را بصورت کامل انجام داد. نمونه انجام این تابلو برق و نتایج بدست آمده در فایل PDF زیر موجود است.

اپلیکیش راه انداز موتور

راه اندازی موتور

راه اندازی ستاره مثلث همراه با چپگرد راستگرد موتور

 

 

 


سایر خدمات طراحی و مهندسی شرکت نیکسا

مقاله های نیکسا

شماره تماس

 

021-88533826

عناوین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *